m.me/svietidla24

Blog

Kategórie
 
 
 
 
 
Naša ponuka
 
 
 

Svietidlá a ich základné delenie 
Dnešná ponuka svietidiel a nových technológií v nich je naozaj pestrá a široká. Monohím z vás, preto môže robiť problém sa v nich zorientovať a vybrať to správne svietidlo. So svetlom do vášho domova si prinesiete aj krásny dekoratívny kúsok.

 

Thomas Alva Edison  

Celosvetovo patril k najproduktívnejším a najznámejším vynálezcom a inovátorom všetkých čias. Pod svojím menom, mal viac ako 1 692 patentov a ďalších tisícov patentov, registrovali jeho firmy.

Medzi jeho najvýznamnejšie vynálezy patril fonograf (predchodca gramofónu) a zdokonalil žiarovku, za ktorú sme mu aj my vo svietidlách24, nesmierne vďačný, pretože každé jedno svietidlo potrebuje svetelný zdroj. Dňa 21.októbra v roku 1879 jeho prvá žiarovka vydržala svietiť 13,5 hodiny. O rok neskôr, priemyselne vyrobené žiarovky dokázali svietiť až 1 200 hodín. Edison stál aj pri zrode, dodnes vydávaného prestížneho časopisu, Science.

 

Stupeň ochrany krytom alebo krytie, alebo skrátene stupeň ochrany, alebo nepresne stupeň krytia je odolnosť elektrospotrebiča voči vniknutiu cudzieho telesa či vniknutiu kvapalín. Vyjadruje sa v tzv. IP kóde (IP je z anglického international protection (rating), často interpretované ako ingress protection (rating)) definovaným medzinárodným štandardom IEC, na Slovensku v "STN EN 60529 (33 0330) Stupne ochrany krytom (krytie - IP kód)". Kód tvoria 2 cifry: prvá udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov, druhý stupeň krytia pred vniknutím vody. Maximálny možný stupeň krytia je IP69.

Ako osvetliť vašu kúpeľňu?

Zdravý rozum hovorí, že kombinácia elektriny a vody nie je dobrá. Vo vlhkom prostredí môže vzniknúť skrat, ktorý, vedie k požiaru.

Práve z tohto dôvodu boli vytvorené dohovory či už európske alebo globálne. Výrobcovia musia spotrebiteľom garantovať, zvýšenie bezpečnosti v domácnostiach a ochranu zdravia.

Pri osvetlenej kúpeľne dbajte na vodotesnosť zásuviek a svietidiel. 

  • Prvá číslica špecifikuje triedu ochrany krytom proti prachu a pevným objektom.

IP-0x Žiadna ochrana

IP-1x Ochrana pred vniknutím telies s priemerom nad 50 mm (pred chrbtom ruky nad 50 mm)

IP-2x Ochrana pred vniknutím telies s priemerom nad 12 mm (pred prstom nad 12 mm a dĺžkou 80 mm)

IP3x Ochrana pred vniknutím telies s priemerom nad 2, 5 mm (pred nástrojom nad 2, 5 mm)

IP4x Ochrana pred vniknutím telies s priemerom nad 1 mm (pred nástrojom, drôtom nad 1 mm)

IP5x Čiastočná ochrana pred vniknutím prachu (pred akoukoľvek pomôckou)

IP6x Úplne prachotesné (pred akoukoľvek pomôckou)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia